Yazılıma Nerden Başlamalı? -Mert Ergüden

Herkese merhaba. Günümüzde yazılıma ve yazılım türevleri konulara ilgi gitgide artıyor. Ancak çoğu insanın kafasını kurcalayan bir konu var. “Yazılıma nasıl ve nereden başlamalıyım?” Bu yazımda “yazılıma nasıl ve nereden başlamalıyım?” gibi kafa karıştırıcı soruyu gidermek için hazırladım.
Yazıya geçmeden önce yazılım ya da programlama nedir, ne değildir bunu öğrenelim.
En basit tanımıyla yazılım; belirlenmiş bir işin yapılmasını sağlayan komutlar bütünü olarak nitelendirilebilir. Bizler bilgisayara belirli komutlar yazarız ve bunun sonucunda bir olay/çıktı bekleriz. Bu olay/çıktı ne olabilir diye soracak olursanız ; mesela bir butona tıkladığımızda bize bir web sayfası göstermesi ya da üyelik kaydımızın onaylanması gibi işlemler bekleriz.
Yazılımlar onlarca farklı programlama dilleriyle yazılır. Bazen birbirinden farklı programlama dillinin bir arada kullanılmasıyla oluşturulmuş yazılımlar olduğu gibi tek bir programlama dili kullanılarak da hayata geçirilen yazılımlar mevcuttur. Şimdi buraya kadar tamam. Ancak bu sefer de yazılıma meraklı olanların kafasında şu sorular oluşuyor? “Yazılıma başlarken hangi programlama dili öğrenmeliyim? Nereden başlamalıyım? Kitap mı daha iyi olur yoksa Video mu? ……” gibi bir çok sorular oluşuyor.
Ancak bu durumda sizlerin kafanızı takmanızı istemiyorum. Temel algoritma mantığını iyi öğrendikten sonra farklı programlama dillerine adapte olmanız hiç zor olmayacaktır. Yani dillere fazla takılmayın. 
Burada en önemli ve odaklanmanızı istediğim konu bir dil seçmek ve o dilin yapısına odaklanmanızdır. Seçtiğiniz dil C, C#, Java ,Python gibi dillerde olabilir web tabanlı script dilleri de olabilir. Bu önemli değil, sadece seçin ve başlayın. 
Benim sizlere tavsiyem başlangıç olarak HTML, CSS ve Javascript gibi teknolojileri öğrenmeniz olacaktır. Bende sizler gibi yazılımı ilk merak ettiğim yıllarda bu üç teknolojiyi öğrenerek başlamıştım. Bu teknolojileri tavsiye etmemin sebebi benimde bu üç teknolojiyle başlamam değil tabii. Bu teknolojileri öğrenmek diğer teknolojilere göre daha kolay ve çok hızlı bir şekilde görsel yönden zengin projeler oluşturabilmeniz.
Şimdi bu teknolojileri yakından inceleyelim. HTML (Hypertext Markup Language) ve CSS (Cascading Style Sheets) birer programlama dili değildir ancak işaretleme dilleridir. HTML ve CSS eski olmasına karşın hala günümüz web sayfalarının temellerini oluşturmaktadır. HTML ve CSS dillerine adapte olmanız diğer dillere göre daha kolay olacaktır. Bu teknolojilere adapte olduktan sonra Javascript öğrenmeniz gerekmektedir. Javascript ise bir programlama dilidir. Bu dili öğrendikten sonra çıtayı biraz daha yukarı çıkarmış olacaksınız ve web projelerinize çok güzel animasyonlar ekleyerek projelerinizi daha da güzelleştirmiş olacaksınız.
Diğer bir problem ise “yazılıma kitaptan mı çalışmalıyım videodan mı?” Arkadaşlar ben kendimden örnek vermek istiyorum; ben hem kitaptan çalışıyorum hem de videolardan. İnternette bir çok eğitim kanalları mevcut. Ücretsiz olanları da var ücretli olanları da. Ben önce video izliyorum ardından o konu ile ilgili kitaplar ye yazılar okuyorum. Ben bu yolu tavsiye ederim. 
Sonuç olarak, amacım sizlerin de yazılımdan korkmamanızı sağlamak ve oluşabilecek yazılım fobilerinin önüne geçmek. Arkadaşlar yazılım hiç de sanıldığı kadar zor bir konu değildir. Her şeyden önce eğer bu gibi tabularınız var ise bunları lütfen yıkın ve çalışmaya en kısa sürede başlayın. Herkese bol şans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir