ROBOTICS & AUTOMATION SOCIETY

IEEE Robotics and Automation Society amaçları bilimsel, edebi ve eğitsel niteliktedir. Bizler, robotik ve otomasyon mühendisliği ve bilimi, müttefik sanatlar, bilimler teorisi ve pratiğinin ilerletilmesi ve üyeleri arasındaki yüksek mesleki standartların IEEE Anayasası ve Tüzüğü ile uyumlu olarak sürdürülmesi için çaba göstermekteyiz. 

Misyonumuz, üyelere, mesleğe ve insanlığa fayda sağlayan Robotik ve Otomasyondaki bilimsel ve teknolojik bilgilerin değişimini kolaylaştırmak ve kolaylaştırmaktır. 

Vizyonumuz, Robotik ve Otomasyonda en tanınmış ve saygın küresel organizasyon olmaktır. 

RAS, inovasyon, eğitim, robotik ve otomasyondaki temel, uygulamalı araştırmaları ilerletmek için çaba göstermektedir. Robotik, insanlarla işbirliği içinde özerk veya yarı özerk çalışan sensörler, aktüatörler içeren sistemlere odaklanır. Robotik araştırması, yapılandırılmamış ortamlarla başa çıkabilmek için yapay zekayı ve uyarlanabilirliği vurgulamaktadır. Otomasyon araştırması, çoğu zaman yapılandırılmış ortamlarda özerk bir şekilde çalışan sistemlere ve bu tür ortamların açık bir şekilde yapılanmasına odaklanan verimliliği, kalite ve güvenilirliği vurgular.  Komitemiz, üyeleri ve iştirakleri arasında yakın işbirliği, teknik bilgi alışverişinin teşvik edilmesinde yardım sağlar ve bu amaçla, bildirilerin sunumu ve tartışılması için toplantılar düzenler, uygun süreli yayınlara ve özel teknik yayınlara sponsorluk eder.

RAS'ın 110 ülkede 13.000'den fazla üyesi var.

  • Amerika'da yaklaşık yarısı
  • Avrupa ve Orta Doğu’da çeyreği
  • Asya ve Okyanusya’da çeyreği

 Lisans öğrencileri RAS üyeliğinin %15’ini oluşturuyor.

Komitemiz “Başarı RAStlantı Değildir” mottosuyla yola çıkarak bünyesine kazandırdığı üyelerine kendilerini geliştirmeleri amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Bunun için her sene yeni katılan üyelerine PES (Power and Energy Society) ile beraber Temel Elektronik Eğitimi vermektedir. Projelere hazırlık için bu eğitim devamında üyelerimize lehimleme eğitimi  vermekteyiz. Bunlara ek olarak projelerimizde genellikle Arduino kullandığımız için Arduino üzerine de detaylı bir eğitim serisi oluşturmaktayız. Bu eğitim sonucunda üyelerimiz projelere yönelim göstermeye başlamaktadır. Bu projelerimizden; ‘Çizgi İzleyen Robot’ (teknik parçalar ve sensörler kullanılarak algıladığı verilere hareket eden bir robottur), ‘Boy Ölçer’ (mesafe sensörü kullanarak boy ölçmeyi sağlayan bir projedir) ve ‘Tesla Bobini’ tamamlanan projelerimizdir. Bu projeler dışında üstünde çalışmalara başlanan Spor Salonu projesi, sumo robot gibi bir çok proje de ekiplerimiz tarafından devam ettirilmektedir. Bu sayede üyelerimiz çalışmalarını daha kolay gerçekleştirebilirler.

 Misyonumuz, üyelere, mesleğe ve insanlığa fayda sağlayan Robotik ve Otomasyondaki bilimsel ve teknolojik bilgilerin değişimini kolaylaştırmak.
 Vizyonumuz, Robotik ve Otomasyonda en tanınmış ve saygın küresel organizasyon
olmaktır.