Mesleki Cinsiyet Eşitliği-Şeymanur Selver

İçinde bulunduğumuz çağda her saniye yeni bir gelişme yaşanıyor, yeniyle eski arasında o kadar kısa bir zaman var ki takip etmekte zorlanıyoruz. Peki bu kadar değişim içinde değişmeyen şeyler ne? Nedir bizi bu kadar gelişme içinde geride bırakan şey? Düşünceler, davranışlar, kalıplaşmış fikirler ve daha birçoğu…
Doğduğumuz andan itibaren bir şeyler ters gitmeye başlıyor ve biz bunu tüm hayatımız boyunca düzeltmeye çalışıyoruz. Yaşımız, kimliğimiz, kişiliğimiz, mesleğimiz ne olursa olsun her zaman bu kalıplaşmış düşünceler ışığında ilerlemeye, ilerletilmeye zorlanıyoruz. Günümüzde bu sorunlarla en çok karşılaştığımız durum şüphesiz mesleki cinsiyet eşitsizliğidir.

Konuyu basitçe öğrenci kolumuz olarak ele alacak olursak; ilgili bölümler olarak daha çok mühendislik, bilim, teknoloji gibi alanda çalışmalar göstermekteyiz ancak bu alanlarda 2020 yılını bitirmemize aylar kalmasına rağmen hala toplumsal dayatmalar sonucu ve yıllardır süre gelen kalıplaşmış, yanlış ve eksik meslek bilinçlendirmelerinden dolayı kolumuz içerisinde de sayısal cinsiyet eşitsizliği gözümüze çarpmaktadır. Sektörde ve eğitimde hala mesleki hayat konusunda yıkılamayan cinsiyet unsurları mevcuttur. Yapılan işi, sürdürülen çalışmayı ve fikirleri cinsiyet kalıplarından uzakta kişilik ve karakter olgularıyla değerlendirmek, bu düşünce yapısıyla sürdürülen faaliyetlerin gelişimi için çabalamak insanlara yabancı gelmektedir. Özellikle kadınlar meslektaşları ile aynı standartlarda olmak için daha fazla çaba sarf etmek zorunda kalıyor ya da çabalamalarına rağmen cinsiyet faktörü önlerinde engel oluşturuyor. Bu nedenle öğrencilerin meslek seçimlerinde daha çekimser ve isteksiz olmalarına yol açıyor. Oysaki kişiler bu konuda birbirlerini desteklemeli, bu adımı atan sadece kadınlar olamamalıdır. Bir erkek üyemiz de bu eşitlik için harekete geçip gelecekteki ekip veya iş arkadaşı için farkındalık yaratmalıdır. Bizler yarınların mimarı olarak kendi meslek gruplarımızda bu çalışmaları kadın erkek üyelerimizle birlikte ortak hedeflerle daha güzel bir gelecek oluşturmayı başarabiliriz.

Son yıllarda cinsiyet eşitliği kavramının farkındalığının artması sebebiyle sayılar arasındaki farkların kapandığını görmek mümkündür. Günümüzde bu farkındalığı arttırmanın birçok yolu yine bizler aracılığı ortaya çıkıyor ve gelişiyor. Önceki yıllardan farklı olarak bizler hem teknik olarak hem de sosyal olarak oldukça verimli yıllardayız, bu çağın faydalarını kullanarak bu eşitsizliği kırmak adına daha eğitim-öğretimin en başından sonuna kadar bu bilinçlendirmeyi sağlamalıyız. O zaman mühendislik, bilim, teknoloji ve iş hayatında daha verimli işler çıkarmayı ve gelecek için daha sağlam temeller atmayı başarabiliriz.
IEEE MSKU WIE AG (Women in Engineering Affinity Group) olarak öğrenci kolumuzda daha sağlam temeller atmak amacıyla bütün üyelerimizle farkındalığı yaymak için çalışmalar sürdürüyoruz. Böylece gün geçtikçe öğrenci kolumuzda daha bilinçli çalışmalar üretiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir