Elif Gizem Akkaya Bilim ve Teknoloji Projesi (EGAP)

IEEE Türkiye’de yıl içerisinde birçok etkinlik ve proje çıkıyor ama bu projeler içerisinde çok farklı bir yere sahip olan bir proje var. Elif Gizem Akkaya Bilim ve Teknoloji Proje Sergisi kısaca EGAP. EGAP IEEE Türkiye Şubesi’nin, en anlamı projesi, bir ismin insanlığa umut olma halidir. Peki kimdir Elif Gizem Akkaya? Elif Gizem hem bir mühendislik fakültesi öğrencisi hem de IEEE gönüllüsü bir arkadaşımızdı. Elif 2016 yılında Ankara Güvenpark’ta gerçekleşen bir terör saldırısında henüz 19 yaşındayken şehit oldu.

Arkadaşları ve IEEE Türkiye Gönüllüleri Elif’in adını yaşatmak için anlamlı bir proje ortaya çıkarmaya karar verdiler. Ve tabii ki mühendislik fakültesi öğrencileri oldukları için eğitim, bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında bir proje yaparak herkese faydasının dokunmasını istiyorlardı.

Sonunda bu gönüllü insanlar Elif’in adını insanlara unutturmayacak ve “insanlık yararına” bir proje ortaya çıkarttılar. Projenin ana amacının genç nesillere eğitim, bilim teknoloji ve mühendislik kavramlarını erkenden aşılayarak geleceklerinin daha parlak olmasını sağlamak ve genç nesillere üniversite okuma bilincini kazandırmak olduğunu söyleyebiliriz.

Temel elektronik, robotik, kodlama, enerji, biyomedikal ve daha birçok alanda aylar süren eğitimlerde lise öğrencileri hem teknik açıdan hem de meslek seçimi açısından bilgilendiriliyor. Böylece öğrencileri üniversite okuma ve mühendislik mesleğine karşı farkındalık kazanmalarına ön ayak oluyor. Eğitim süreci zarfında kendilerini teorik ve uygulama açısından geliştiren lise öğrencileri onlara sağlanan malzemeler ile kendi projelerini ortaya çıkarıyorlar.

Her sene bahar döneminde farklı bir şehrimizde; akademisyenler, üniversite öğrencileri, IEEE gönüllüleri, basın ve farklı şehirlerden gelen lise öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleşen sergi gününde tüm projeler sunuluyor.

IEEE MSKÜ Öğrenci Kolumuz da ilk kez 1. IEEE Türkiye Öğrenci Kolları Çalıştay’ında bu anlamlı projeyle tanıştı. Fakat daha yeni kurulan bir ekip olmamız ve o dönem gerçekleşen IEEE Türkiye 17. Ege Bölge Toplantısı’na ev sahipliği yapmamız nedeniyle sergiye destek çıkamadık. Bu durum bizi oldukça üzdü.

O günden itibaren önümüzdeki yıl yapılacak olan sergi için çalışmalara başladık. Sergi için her biri istekli ve gençlerimize her türlü konuda yardım edecek dinamik bir ekip kurduk. Muğla içerisindeki liselerle görüşmeye başlayıp belirlediğimiz bir teknik liseyle anlaşarak eğitimlerimize başladık.

Eğitimlerimiz oldukça verimli ve iyi gittiği için bir değil iki tane proje çıkarmaya karar verdik. Bu projelerimize ekibimiz ve 14 lise öğrencisiyle ortak karar verdik. İlk projemiz ‘Engelden Kaçan Araba’ üzerindeki sensör ya da sensörlerle çevresini kontrol ederek hareket halindeki aracın bu engellere çarpmasını engelleyen arduino ile oluşturulmuş bir robottur. İkinci projemiz olan ‘Solar Tracker’ LDR ışık sensörleri kullanarak ışığın yoğunluğuyla direnç değişiminden yararlanarak hareket algoritması uygulayan robottur. Yine bu projemizde de Arduino kullandık. 2 projemizi de güzel bir şekilde tamamladık. Son aşama olarak o yıl Bursa’da düzenlenen Elif Gizem Akkaya Bilim ve Teknoloji Proje Sergisi’ne lise öğrencisi arkadaşlarımızla katıldık. 50’ye yakın üniversitenin ve 200’den fazla lisenin katıldığı sergide bizim projelerimizde büyük ilgi gördü. Katılan lise öğrencilerine hem güzel bir gelecek planı hem de sosyalleşme imkanı sağladı.

Projeyi gerçekleştirdiğimiz lise öğrencileriyle hala iletişim halindeyiz ve bu bizi çok mutlu ediyor. Böyle bir projenin parçası olduğumuz için gururluyuz ve her zaman IEEE MSKÜ olarak yenilik, bilim ve teknolojinin izinde olacağız.